Bielsko-Biała   
15 listopada, 2019

Bielsko-Biała w niczym nie ustępuje wielkim aglomeracjom miejskim, za to w przeciwieństwie do nich zachwyca pięknymi krajobrazami. Położone u podnóża gór Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, stanowi zarówno dobre miejsce do życia i pracy, jak i świetną bazę wypadową dla miłośników turystyki górskiej.

Miasto ma około 170 tysięcy mieszkańców, nie jest więc wielką metropolią. Dzięki swojej kompaktowości a jednocześnie szeroko rozwiniętej infrastrukturze oferuje wysoki standard życia. To miasto z energią i potencjałem, przytulne i bezpieczne.

W mieście wiodącą rolę odgrywa przemysł samochodowy reprezentowany przez międzynarodowe koncerny takie jak: FCA Powertrain, Eaton Automotive Systems, Hutchinson czy TI Automotive. Warto zaznaczyć, że w ostatnim czasie inwestorzy tacy jak: GE Industrial Solutions czy ZF powołali do życia centra naukowo-badawcze i centra inżynieryjne, w których zatrudnienie znajdują przede wszystkim pracownicy z wykształceniem technicznym. Ważną gałęzią gospodarki miasta jest również branża IT, która oferują wiele miejsc pracy dla młodych informatyków i programistów.

O pracę nie musi się martwić żaden mieszkaniec Bielska-Białej, ponieważ wskaźnik bezrobocia jest tu wyjątkowo niski, wynosi zaledwie 1,8%. Na lokalnym rynku pracy zatrudnienie czeka na osoby zarówno z wykształceniem podstawowym i zawodowym, jak i z wykształceniem średnim i wyższym. Pracodawcy najczęściej poszukują pracowników produkcji w różnych branżach, pracowników budowlanych, pracowników handlu i usług oraz inżynierów. Wysoka jakość życia mieszkańców uplasowała je w czołówce rankingu najlepszych polskich miast „Europolis”.

Bielsko-Biała to nie tylko prężnie rozwijający się ośrodek gospodarczy kraju, ale także ważne miejsce na kulturalnej, sportowej i turystycznej mapie Polski.

Bogatej i różnorodnej oferty kulturalnej może pozazdrościć Bielsku-Białej wiele polskich
i zagranicznych miast. Na występy gwiazd z najwyższej światowej półki, nierzadko jedyne w Polsce, przyjeżdża do Bielska-Białej publiczność z całego regionu, kraju, a nawet
z zagranicy. Bilety na koncerty na takie festiwale, jak LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa oraz na Jazzową Jesień w Bielsku-Białej, trzeba rezerwować na długo przed rozpoczęciem imprez.

Znajduje się tutaj wiele instytucji kultury: galerie sztuki, muzea i dwa teatry. W mieście funkcjonuje 12 domów kultury, które posiadają szeroką ofertę zajęć dla dzieci i dorosłych. Oprócz tego każdego roku odbywają się w mieście liczne wydarzenia kulturalne, spośród których każdy mieszkaniec, niezależnie od zainteresowań i wieku znajdzie coś dla siebie.

 

W Bielsku-Białej funkcjonuje aż 107 organizacji sportowych, w tym: 69 klubów sportowych. Trzy bielskie drużyny występują na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Chodzi o piłkarzy halowych Rekordu, siatkarki BKS-u oraz siatkarzy BBBTS-u. W rozgrywkach I-ligowych mamy również trzech swoich reprezentantów – piłkarzy Podbeskidzia, tenisistów stołowych BISTS-u oraz brydżystów Konstanty.

Bielsko-Biała jest miastem nastawionym na rozwój infrastruktury sportowej. Atrakcją miasta, przyciągającą wielu amatorów kolarstwa górskiego z całej Polski, są ścieżki rowerowe Enduro Trails. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, zajrzyj na najdłuższą (800 m) trasę rolkarską w Polsce. Jesteś pasjonatem zimowych szaleństw i jazdy na nartach? Bielsko-Biała to największe miasto w Polsce zlokalizowane w górach. W promieniu 30km od niego znajdziesz ok. 50 tras narciarskich, w tym te najbardziej znane w Szczyrku, Wiśle czy Korbielowie.

Od 2014 roku działa cieszący się dużą popularnością bezobsługowy system wypożyczalni rowerów.

 

Wydatki oświatowe w Bielsku-Białej od wielu już lat stanowią najpoważniejszą część budżetu miasta. Rekompensują to osiągnięcia bielskich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy po raz kolejny okazali się być bezkonkurencyjni w województwie śląskim podczas egzaminów końcowych.

Miasto to także rozwijający się ośrodek akademicki w regionie. Na wyższych uczelniach w studiuje 9,5 tys. studentów. Wiodący ośrodek naukowy stanowi publiczna uczelnia – Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, na której studiuje blisko 6,5 tys. studentów. Ponadto szeroką ofertę edukacyjną prezentuje pięć wyższych szkół niepublicznych oraz jedna wyższa uczelnia kościelna. Mury bielskich uczelni corocznie opuszcza ponad 2,5 tys. absolwentów szkół wyższych.

 

Jak widać miasto daje wiele możliwości połączenia ambicji związanych z karierą zawodową z szeroką ofertą rekreacyjną.